GREEN KEY ÖKOMÄRGISEGA TUNNUSTATUD HOTELLID JA ÜRITUSTE TOIMUMISKOHAD TALLINNAS
Üha enam otsitakse võimalusi, kuidas vähendada ürituste ökoloogilist jalajälge ning muuta need keskkonnasõbralikumaks. Üheks lihtsaimaks viisiks selles on valida ürituse toimumiskohaks Green Key ökomärgisega tunnustatud konverentsihotell või toimumispaik. Neis ettevõtetes pööratakse suurt tähelepanu keskkonnamõju vähendamisele, hoolitsetakse selle eest, et tagatud oleks ressursside võimalikult säästlik kasutamine, prügisorteerimine, kohalik ja keskkonnasõbralik toit. Mitmed toimumiskohad on välja töötanud ka keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendid.
Green Key sai alguse 1994. aastal Taanist ning on tänaseks kujunenud juhtivaks rahvusvaheliseks standardiks, millega tunnustatakse keskkonnahoidlikku ja kestlikku tegutsemist turismi valdkonnas. Tänaseks on märgisega liitunud ca 4000 ettevõtet 60 riigist üle maailma.
Meie liikmetest kannavad Green Key märgist järgnevad sündmuskohad ja konverentsihotellid:
Kultuurikatel
Tallinna populaarseim üritustekoht Kultuurikatel tunnistati Green Key ökomärgise vääriliseks sellel kevadel. Kultuurikatla külastajatele ja teenuste tarbijatele annab „Roheline Võti“märku sellest, et organisatsioon tegutseb teadlikult ja edukalt keskkonda hoidval ning kestlikul viisil, et vähendada oma tegevuse negatiivset mõju keskkonnale – alates prügi sorteerimisest ning lõpetades ressursside (elekter, vesi, inventar, toit) säästlikuma ja jätkusuutlikuma tarbimisega. Kultuurikatla hoonegi on jätkusuutlik lahendus, sest vanasse tööstushoonesse on loodud kaaseagne sündmus- ja loomekeskus.
Et vähendada ürituste ökoloogilist jalajälge ja edendada säästvat käitumist, on Kultuurikatel koostanud keskkonnasõbralike ürituste korraldamiseks konkreetsed suunised. Üritustekorraldajatele antakse nõu nii ressursside kasutamise, toidu-joogi, jäätmete sorteerimise osas. Lisaks julgustab Kultuurikatel korraldajaid tegema rohkem koostööd kohalike kogukondadega ja väärtustama Eesti kultuuripärandit. Rohkem teavet leiab siit: Kultuurikatla Green Key ökomärgis.
Alexela Kontserdimaja
Alexela Kontserdimaja on võtnud endale südameasjaks ühendada meelelahutus ja keskkonnasäästlikkus, uskudes, et mõlemad saavad koos eksisteerida. Ettevõte on pühendunud oma ökoloogilise jalajälje vähendamisele ning järgib keskkonnajuhtimise poliitikat, mis hõlmab mitmeid keskkonnasõbralikke meetmeid.
Kontserdimajas kasutatakse keskkonnasõbralikke tehnoloogiaid, jäätmeid sorteeritakse hoolikalt, eelistatakse kodumaist toodangut ja pööratakse suurt tähelepanu mõistlikule energiakasutusele ning tarbimise minimeerimisele. Et vähendada toidu ära viskamist ja ökoloogilist jalajälge, pakutakse külastajatele veebipõhist söögi-joogi ettetellimise võimalust kontserdi vaheaegadeks ning soovitatakse kasutada elektroonilisi piletikontrolli väravaid pileti välja printimise asemel.
Keskkonnateadlikkuse suurendamiseks suunab Kontserdimaja ürituste piletitele lisatud teenustasu suuruses 1.00€ keskkonnasäästlikkusse arengusse. Ettevõte rõhutab, et keskkonnasäästlikkuse saavutamine nõuab teadlikke valikuid nii nende endi kui ka külastajate poolt, ja nad on uhked oma 2018. aastal saadud Green Key keskkonnamärgise üle.
Loe lähemalt Green Key visioonist siit: Alexela Kontserdimaja Green Key
Kruiisiterminal
Tallinna Sadama Vanasadama Kruiisiterminalile väljastati keskkonnamärgis Green Key suvel. Ökomärgis tõendab nii kruiisireisijatele kui ka kruiisiterminalis toimuvate ürituste külastajatele ja partneritele, et tegutsetakse keskkonnahoidlikul viisil. Kruiisiterminal toodab ise päikesepaneelidest elektrit ja vajadusel katab puuduva osa sisseostetava roheelektri näol, terminali kütte- ja jahutussüsteemid toimivad merevee baasil ja lisaks on kasutusel LED valgustus, nõudluspõhine (CO2 ja temperatuuri järgi juhitav) ventilatsioonisüsteem, loomulik suitsueemaldussüsteem ning veesäästlik sanitaartehnika. Sündmustest tuleneva keskkonnajalajälje minimeerimiseks on dekoratsioonid, inventar (sh suveniirid ja kingitused), jäätmekäitlus ja toitlustamine kooskõlas ringmajanduse põhimõtetega. Kruiisiterminal julgustab ka partnereid, rentnikke ja külalisi korraldama oma tegevusi Green Key kriteeriumite järgi või kooskõlas Green Key programmi üldiste põhimõtetega ning on koostanud selleks ka Kruiisiterminali keskkonnahoidlike ürituste korraldamise juhendi
PROTO Avastustehas
PROTO avastustehase panust keskkonnasäästlikkuses tunnustati Green Key märgisega sellel sügisel. PROTO on võtnud kasutusele mitmeid meetmeid keskkonnasõbralikuks muutumiseks, sealhulgas jäätmete vähendamine, energiatõhususe suurendamine ja keskkonnasõbralike toodete kasutuselevõtt. PROTO avastustehases eelistatakse alati eestimaist. Nende eksponaadid valmistatakse võimalikult suures ulatuses Eestis kohapeal, et muuta teekond ideest teostuseni võimalikult lühikeseks ja ressursse säästvaks. PROTO toitlustuses kehtib lihtne põhimõte – toit kohvikus ja sündmustel on suures osas kodumaine, mitmekesine, mahe ja tervislik ning menüüst leiavad meelepäraseid roogi ka taimetoitlased. Lisaks ei ole PROTO avastustehases kohta kemikaale sisaldavatele puhastustoodetele ning õhusaasteaineid, väetisi või pestitsiite sisaldavale toorainele.
PROTO keskkonnaprogramm hõlmab ka külastajate harimist ja teadlikkuse tõstmist keskkonnaküsimustes, et läbi eeskuju inspireerida.
Lisateavet PROTO avastustehase keskkonnamärgise ja jätkusuutlikkuse jõupingutuste kohta leiate veebisaidilt Kestlik areng PROTO avastustehases
Tallink Hotels
Tallink Hotels hoolib keskkonnast ning arvestab vastutustundliku ettevõttena igapäevaselt säästliku arengu põhimõtetega. Selle kinnituseks on tänaseks kõik Tallinki hotellid sertifitseeritud Green Key ökomärgisega.
Keskkonnasäästlikkus on Tallinki hotellides fookuses igapäevaselt ja kõigis tegevustes. Hotellides ja restoranides kasutatakse järjest enam kohalikku toorainet ning kohalike ettevõtjate toodangut, et lühendada tarneahelat ning soetatakse ökomärgisega ja võimalikult keskkonnasõbralikult toodetud tooteid. Rõhku pannakse ka prügi liigiti sorteerimisele ning Ringo pakendiringlussüsteemiga liitumisega antakse oma panus pakendijäätmete hulga vähendamisse. Lisaks on Tallink Hotels teinud koostööd moekunstnik Xenia Joostiga, kes kasutas oma kollektsiooni loomisel hotellide vanu voodilinu, luues seeläbi jätkusuutlikku moodi.
Ökoloogilist jalajälge vähendatakse ka paberi kasutamise vähendamisega, kasutades näiteks toakaarditaskute asemel väikeseid kleebiseid. Hotellitubades on ühekordne vannitoakosmeetika asendatud suurte täitepudelitega ning toakoristust pakutakse iga kahe öö järel, kutsudes külalisi üles võimalusel sellest üldse loobuma. Külalisi kaasatakse ka teistesse keskkonnahoidlikesse tegevustesse, julgustades neid vett, energiat ja ka toitu säästma, soovitades näiteks hommikusöögil tõsta taldrikule mõistlikus koguses toitu. Hotellis liikumiseks soovitatakse kasutada liftide asemel treppe ning ka linnas vaatamisväärsusi nautides keskkonnasõbralikumaid liikumisvahendeid, pakkudes kodulehel välja erinevaid rohelisemaid võimalusi.
Tallink Hotelsi jätkusuutlikkuse alaste tegevuste kohta leiab rohkem infot siit: Tallink Hotels vastutustundlik ettevõtlus
Nordic Hotel Forum
Nordic Hotel Forumil on juba alates 2010. aastast au kanda keskkonnamärgist Roheline Võti. Nordic Hotel Forumis järgitakse igapäevatöös keskkonnasõbralikke põhimõtteid, alates prügi sorteerimisest, led-lampidest kuni veesäästliku sanitaartehnika ja energiatõhusate köögiseadmete kasutamiseni. Hotellitubade päevakoristus toimub vaid klientide soovil. Enamikus tubadest kasutatakse pesuvahendite korduvtäidetavaid dosaatoreid. Hommikusööki serveeritakse väiksematelt nõudelt ning tuletatakse ka külastajatele meelde, et toitu tuleks ette tõsta just nii palju, kui ära süüa suudetakse. Kogu maja energiavarustust, valgustust ja kütmist juhitakse hoone digitaalse haldussüsteemi kaudu. Jäätmeid kogutakse liigiti.
Hotellis kasutatakse mugavat paberi-ja kontaktivaba iseteeninduslikku registreerimislahendust. Hotellikülastajad saavad oma nutiseadme kaudu järjekorravabalt vormistada check-in´i, avada virtuaalse võtmega numbritoa ukse, tasuda majutuse ja lisateenuste eest ning külastuse lõpus mugavalt ja kiirelt hotellist välja registreeruda.
Hotelli katusel on kuus mesitaru, kus toimetavad 360 000 usinat linnamesilast, kes lisaks maitsva mee valmistamisele aitavad suviti Tallinna parke ja rohealasid tolmeldada ja õitsvana hoida.
Hotellihoone on pälvinud ka rahvusvahelise jätkusuutlikkuse sertifikaadi ja kinnisvara kvaliteedimärgise BREEAM In-Use.
Lugege hotelli keskkonnaalastest jõupingutustest lähemalt Nordic Hotels vastutustundlik ettevõtlus
Original Sokos Hotel Viru
Sokos Hotels hotellikett on tuntud oma sügava pühendumuse ja keskkonnasäästliku lähenemise poolest. Kõik Sokos Hotels hotellid, sealhulgas Original Sokos Hotel Viru, on Green Key keskkonnaprogrammi liikmed, mis innustab keskkonnasäästlikke tegevusi igapäevaselt arendama.
Aastate jooksul on Sokos Hotels teinud märkimisväärseid edusamme toidu raiskamise vähendamisel, ühekorraplasti kasutamise lõpetamisel ja energiatõhususe parandamisel. Restoranides eelistatakse üha enam kodumaist toitu, mis on nii keskkonna kui ka kohaliku majanduse jaoks kasulik. Hotellikett teeb aktiivset koostööd kohalike ettevõtetega.
Sokos Hotels’i üks olulisemaid eesmärke on saavutada süsinikunegatiivsus aastaks 2025. Viimasel ajal on ka Original Sokos Hotel Viru viinud ellu mitmeid keskkonnasõbralikke uuendusi, nagu päevakoristuse pakkumine ainult külalise ettetellimisel ja tubade minibaaride muutmine jahekappideks.
Pikema nimekirja hotelli keskkonnahoiutegevustest leiab Sokos Hotels Green Key
Radisson Blu Hotel Olümpia
Radisson Blu Hotel Olümpia kannab uhkusega Green Key märgist juba alates aastast 2012.
Hotellis on jätkusuutlikus ja keskkonnasäästlikus väga olulisel kohal, mistõttu rakendatakse hotelli igapäevatöös erinevaid meetmeid, et vähendada soojus-, ventilatsiooni-, jahutus- ja elektriseadmete energiakasutust ning duššidest ja kraanidest tulevat veehulka. Hotelli külalistele pakutakse pikema visiidi korral võimalust loobuda igapäevasest toakoristusest ning korduvkasutada rätikuid, millega hotell panustab lastele puhta joogivee kogumisse piirkondades, kus joogivesi on raskesti kättesaadav või reostatud (Just a Drop programm).
Alates aastast 2017 pakub Radisson Blu Hotel Olümpia „Carbon Neutral Meetings“ ehk süsinikdioksiidi neutraalseid koosolekuid ja konverentse, mille eesmärgiks on vähendada kasutaja süsiniku jalajälge. Radisson Hotel Group kompenseerib automaatselt süsinikujalajälge iga koosoleku ja sündmuse puhul, mis toimub ükskõik millises grupi hotellis üle maailma ning see kõik on kliendi jaoks tasuta. CO2 jalajälje kompenseerimine toimub koostöös First Climate’iga, ühe maailma suurima süsiniku kompenseerimise organisatsiooniga, kes toetab projekte, mis võitlevad kliimamuutustega ja omavad positiivset mõju jätkusuutlikule arengule. Kõik valitud projektid on Gold Standard või Verified Carbon Standard sertifitseeritud. Loe lähemalt siit: Carbon Neutral Meetings
Radisson Blu Hotel Olümpia ei piirdu vaid hotelliseinte vahel tegutsemisega, vaid astub sammu kaugemale, hoolides aktiivselt oma kogukonnast. Nad annetavad regulaarselt külaliste poolt unustatud esemeid Punasele Ristile, toetavad Peeteli Sotsiaalkeskust, abistavad SOS Lasteküla kasvandikke ja osalevad Tartu Ülikooli Lastefondi projektides. Lisaks toetavad hotelli töötajad igal aastal loomade varjupaiku. Radisson Blu Hotel Olümpia on kaasatud ka Ukraina abistamisse, kogudes vajalikke esemeid nagu lasteriideid ja hügieenitarvikuid ning annetades abivajajatele hotelli “teise ringi” tekke ja patju.
Radisson Blu Hotel Olümpia tiim usub, et muutused algavad meist endist ning meie kõigi väikesed sammud võivad tuua suuri muutusi nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.
Radisson Blu Hotel Olümpia on tõeliselt eeskujuks, kui tegemist on vastutustundliku äritegevuse ja kogukonna toetamisega. Nad näitavad, kuidas hotellindus saab olla mitte ainult keskkonnasõbralik, vaid ka ühiskonnale kasulik, olles aktiivselt kaasatud heategevusse ja abiprojektidesse. Kõik hotelli töötajad läbivad Vastutustundliku Äritegevuse koolituse, mis hõlmab infot ka Rohelise Võtme kohta. Loe lähemalt siit: Radisson Hotel Groupi Vastutustundlik Äritegevus
Radisson Collection Hotel, Tallinn
Radisson Collection Hotel, Tallinn on hea näide keskkonnasõbralikust tegutsemisest, kus on võetud kasutusele mitmed meetmed, mis aitavad vähendada keskkonnajalajälge ja toetavad jätkusuutlikkust.
Keskkkonnasõbralike meetmetena kasutatakse tubades halogeenlampide asemel energiatõhusaid LED-valgusteid. Koridoride ja konverentsiruumide põrandaid katab ringlusse võetud kalavõrkudest valmistatud reljeefne vaip. Printimisel kasutatakse kahepoolset printimist, kuid võimaluse korral proovitakse printimisvajadust üldse vältida. Restoranides pakutav toit on valmistatud peamiselt kohalikust toorainest ja toiduraiskamine on viidud miinimumini.
Samuti pakub Radisson Collection Hotel, Tallinn Carbon Neutral Meetings ehk süsinikdioksiidi neutraalseid koosolekuid ja konverentse, mille eesmärgiks on vähendada kasutaja süsiniku jalajälge. CO2 jalajälje kompenseerimine toimub koostöös First Climate‘iga, ühe maailma suurima süsiniku kompenseerimise organisatsiooniga, kes toetab projekte, mis võitlevad kliimamuutustega ja omavad positiivset mõju jätkusuutlikule arengule. Rohkem infot Carbon Neutral Meetings programmist on leitav Radisson Hotel Group ametlikul kodulehel: Carbon Neutral Meetings
Lisaks on hotellis käivitatud Green Housekeeping programm, mis kaasab külalisi Eesti looduse säilitamisse, luues võimaluse loobuda igapäevasest toakoristusest. Külalistel on ka võimalus panustada „Just a Drop“ programmi korduvkasutades vannitoa rätikuid. Rahvusvahelise projekti eesmärk on koguda lastele puhtast joogivett piirkondades, kus see on raskesti kättesaadav või reostatud.
Keskkonnasõbraliku tegutsemise üks oluline osa on heategevus, mida hotell ei ole ka unustanud, toetades SOS Lasteküla laste huviringe stipendiumidega. Samuti toetatakse heategevusfondi „Minu Unistuste päev“, mis viib ellu raskelt ja krooniliselt haigete laste unistusi ning läbi selle toetab laste ja vanemate vaimset tervist ning on oluline osa raviprotsessi tervikust.
Hotellile Radisson Collection Tallinn on väljastatud Green Key ökomärgis, mis tunnustab ettevõtte järjepidevat pühendumust keskkonna- ja jätkusuutlikkusele.
Park Inn by Radisson Meriton Conference & Spa Hotel Tallinn
Meil on hea meel välja kuulutada, et Park Inn Meriton paneb suurt rõhku vastutustundlikule äritegevusele ja säästlikkusele. Park Inn Meriton kannab uhkusega Green Key märgist juba alates aastast 2016. Hotellile on omistatud Roheline Võti – ökomärgis, mis tunnustab majutusettevõtte keskkonnasäästlikku tegevust. Lisaks on hotellil Safehotels Alliance AB Global Hotel Security sertifikaat.
Need on olulised põhimõtted, mis aitavad mitte ainult ettevõtte edu saavutada, vaid ka positiivselt mõjutada inimesi ja keskkonda. Ettevõtte pühendumus eetilisele äritegevusele on tervitatav, kuna see loob usaldust nii klientide kui ka investorite seas. Vastutustundlik äritegevus tähendab ka töötajate heaolu ja õiguste hoolikat järgimist, mis omakorda suurendab meeskonnaliikmete rahulolu ja tootlikkust.
Kohaliku kogukonnaga seotus on samuti oluline, sest see aitab luua positiivset mõju kohalikele inimestele, aidates kaasa paremate elutingimuste ja võimaluste loomisele. See suurendab ka ettevõtte mainet ja võib tuua kaasa lojaalse kliendibaasi. Lisaks on keskkonnateadlikkus äärmiselt oluline, eriti hotellide sektoris. Jätkusuutlik tegevus aitab vähendada ökoloogilist jalajälge ja võib vähendada kulutusi. Samuti vastab see üha kasvavale nõudmisele keskkonnasõbralike ja jätkusuutlike valikute järele.
Alates aastast 2017 pakub Park Inn Meriton „Carbon Neutral Meetings“ ehk süsinikdioksiidi neutraalseid koosolekuid ja konverentse, mille eesmärgiks on vähendada kasutaja süsiniku jalajälge. CO2 jalajälje kompenseerimine toimub koostöös First Climate’iga, ühe maailma suurima süsiniku kompenseerimise organisatsiooniga, kes toetab projekte, mis võitlevad kliimamuutustega ja omavad positiivset mõju jätkusuutlikule arengule. Kõik valitud projektid on Gold Standard või Verified Carbon Standard sertifitseeritud. Loe lähemalt siit: Carbon Neutral Meetings
Roheline majapidamine ei too kasu ainult keskkonnale, vaid edendab ka elanike tervislikumat ja jätkusuutlikumat elu- või töökeskkonda. See on oluline lähenemine, eriti säästva ja keskkonnateadliku elu- ja äritavade kontekstis.
Park Inn Meriton’i rohelise majapidamisega seotud peamised põhimõtted ja tavad, mida on implementeeritud alates 2023 aasta algusest on: Green Housekeeping (annetus Just A Drop programmi) ja Towel reuse (annetus Just A Drop programmi). Loe nendest programmidest lähemalt siit: Vastutustundlik ettevõtlus
Swissôtel Tallinn
Swissôtel Tallinn — kesklinna kõrgeim hoone, on säästliku külalislahkuse Green Key sertifikaadiga hotell. Kindel pühendumus keskkonnasõbralikele tegevustele on teeninud neile maineka rahvusvahelise ökomärgise Green Key, rõhutades pühendumust säästlikkusele. Valides Swissôtelli, ühinevad kõik hotelli kliendid missiooniga keskkonda kaitsta, samal ajal nautides kõrgelt hinnatud ja mugavat majutuskogemust.
Lisaks hotelli jõupingutustele veekasutuse ja energiatarbimise vähendamisel, plastikujäätmete minimeerimisel ja samal ajal heategevusorganisatsioone toetades, pakub nende “Net Zero Carbon Calculator” ettevõtetele kohandatavate heitmete arvutamise ja keskkonna jalajälje planeerimise võimalust. Selline lähenemine annab organisatsioonidele võimaluse kiirendada teekonda neto(null)süsinikuheitmete saavutamise suunas ja edendada jätkusuutlikumat tulevikku. Näiteks saavad ettevõtted ja kliendid selle uuendusliku tööriista abil arvutada ööbimiste ning ürituste ökoloogilist jalajälge või otse süsinikukrediite osta.
Swissôtel Tallinn on võtnud eesmärgiks aktiivselt panustada keskkonda ja jätkusuutlikkusse, järgides Green Key standardeid ja minimeerides ökoloogilist mõju. Swissôtel Tallinnas viibimine on rohkem kui lihtsalt erakordne kogemus — see on teadlik valik toetada keskkonnasõbralikku mõtteviisi, kus kvaliteetne hotellikogemus põimub keskkonnateadlikkusega.
Vihula Mõis
Vihula Mõis on juba alates 2011. aastast uhkusega kandnud Green Key märgist, mis tunnustab nende keskkonnasäästlikku tegutsemist. Igapäevaselt mõõdetakse energia- ja veetarbimist, sorteeritakse prügi, hoitakse majad soojas maaküttega ja toodetakse elektrit päikesepaneelidega. Vihula Mõis kasutab ka meetmeid vee tarbimise vähendamiseks ning kutsub üles ka oma külalisi pesemise ajal vett säästma. Mõisal on isegi oma aed ja kasvuhoone, kus kasvatatakse maitsetaimi ja värskeid aiasaadusi, mis leiavad kasutust köögis ja rõõmustavad külalisi. Et veelgi suurendada külastajate teadlikkust ja tutvustada mõisa loodussõbralikke algatusi, korraldab Vihula mõis igal aastal “Rohelise päeva”.
Lisamaterjale:
- Ka Tallinna Tehnikaülikool on koostanud Keskkonnasõbralike ürituste hea tava, et aidata vähendada üritustega tekkivat keskkonna jalajälge.
- Tallinna linna keskkonnahoidlike ürituste läbiviimise juhendis on kirjas minimaalsed nõuded ja soovitused keskkonnahoidlike sündmuste korraldamiseks, millest on kestlike valikute tegemisel kasu nii kultuuri- ja spordiürituste kui ka konverentside korraldajatel. Kestlikud ürituskorralduse põhimõtted hõlmavad endas muuhulgas jäätmete vähendamist, taaskasutamist, kohaliku kultuuri toetamist ning keskkonnasõbralikke valikuid toitlustuses ja transpordis.
- Kõik Eesti Green Keyga tunnustatud ettevõtted on üleval Puhka Eestis veebilehel: Green Key märgisega tunnustatud ettevõtted Eestis
Turundusjuht
Postitas: 29.09.2023
Kategooriad: Blogi | Konverentsiruumid