Uudised

Biotoopa – Kunsti, teadust ja biosfääri ühendav hübriidkonverents Viinistul

Biotoopia on rahvusvaheline kunsti, teadust ja biosfääri ühendav hübriidkonverents, mis toimub esmakordselt 26.-28. augustil Viinistu Kunstimuuseumis (www.viinistu.ee) ja veebiplatvormil Worksup. Biotoopia mõiste sai alguse 1995. aastal, mil Sirje Helme, Eha Komissarov ja Ando Keskküla kureerisid samanimelist näitust Tallinnas. Lisaks nimelaenule jätkab konverents Biotoopia ka juba näitusel väljatoodud teemaringide edasi arendamist: elu, keskkond, kunst, tehnoloogia, posthumanistlik eetika ja mitmesugused loodusteaduste valdkonnad.

Konverentsile on oodatud bioloogid, kunstnikud, õpetajad, õppesuundade juhid, filosoofid, mõtlejad, kultuurianalüütikud ja kõik teised, kes huvituvad vajalikest nihetest mõtteparadigmades ja uutest suundadest kunstis, loodusteadustes ja filosoofias.

Planeet Maa väsib ja on palavikus – tajume lahtirulluvas kliimamuutuses ja ökosüsteemide kollapsis iga päevaga üha selgemini, et vanaviisi edasi elada pole enam võimalik. Siin 21. sajandi alguses püüame pidurdada halbu stsenaariumeid ja sõnastada looduse ja inimese vahel uut tüüpi suhteid, mis arvestaksid samal tasandil kõikide eluvormide ja elukeskkondadega. Sellistele muutustele hoo andmiseks otsibki Biotoopia värskeid koostöövorme kunstide, teaduse ja biosfääri vahel, et valmistada pinda uute mõttemustrite tärkamiseks.

Esimene Biotoopia keskendub ökosüsteemsusele ja elurikkusele interaktsiooni, kommunikatsiooni ja intellekti ilmingutele looduskooslustes, tehnoloogia osale loodusuuringutes ning posthumanistliku eetika küsimustele. Ettekannete ja diskussioonide kõrval on oluline koht kunsti- ning muusikaprogrammil, mille sisu ja vorm peegeldab konverentsi peamisi teemasid. Viimasel päeval toimub juhendatud inspireeriv loodusmatk, kus otsitakse ja leitakse maastikust erinevaid kunstipäraseid vorme.

Et sõnal oleks jõud ja kunstis sõnumi nägijaid oleme konverentsile kutsunud esinema maailmatasemel mõjutajaid, kelleks on mitmekülgne kunstnik Timur Si-Qin, bioloog ja kirjanik Andreas Weber, filosoof Ewa Domanska, kunstnikud Nathalie Beekman ja Arthur Caris. Välisesinejad astuvad dialoogi mitmete Eesti mõtlejate, kunstnike ja teadlastega, kelleks on bioloog Sirgi Saar (Taru Ülikool), filosoof Margus Ott (Tallinna Ülikool), kunstiteoreetik Andres Laansalu (Eesti Kunstiakadeemia), kultuuriteadlane Rein Raud (Tallinna Ülikool) ja kirjanduse teoreetik Hasso Krull. Kunstiprogrammi muudavad elavaks rahvusvahelised kunstnikud Timur Si Qin (USA), Tuomas A. Laitinen (Soome) ja kohalikud kunstnikud Kristiina Õllek, Norman Orro, Kärt Ojavee, Uku Sepisvart, Jaan Tootsen, Taavi “Miisu” Varm, Kadri Liis Rääk ja Peeter Laurits.

Esimesel konverentsisuvel Biotoopia tehisteadvuse, majanduse ja õigusruumi teemadeni ei jõua, aga järgmistel aastatel käsitletakse neid erinevate nurkade alt. Konverentsi nõukokku kuuluvad kunstnik ja konverentsi kuraator Peeter Laurits, Eesti Kunstimuuseumi direktriss Sirje Helme, biosemiootik ja loodusteadlane Kalevi Kull (Tartu Ülikool), Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas, kultuuriteadlane Marek Tamm (Tallinna Ülikool) ja keskkonnapoliitikate vanemekspert Harri Moora. Konverentsi võõrustaja on Viinistu külaelu eestvedaja ja ettevõtja Jaan Manitski.

Biotoopiale andis hoo sisse peasponsor Click & Grow. Sponsoritena toetab konverentsi tervisetoodete tootja Ecosh Life, digiturunduse agentuur ePPC ja protsesse analüüsiv ettevõte Wizon. Biotoopia kunstiprogrammi toetab Eesti Kultuuriministeerium. Külalisi võõrustab lahkelt Viinistu Kunstisadam Viinistul, Kuusalu vallas.

Konverentsile saab osta pileti Biotoopia kodulehel www.biotoopia.ee. Õpetajatele on pakkuda eraldi soodustused (26.08 ja 27.08 päevapilet 49 eurot, 3 päeva pilet 130 eurot), sooduskoodi saamiseks, kirjuta info@biotoopia.ee.

Meie korraldusmeeskond järgib Eesti Vabariigi valitsuse poolt kehtestatud nõudeid avalike ürituste läbiviimisel ning tagab kõikide külaliste turvalisuse ja heaolu.

Biotoopiat korraldab Estonian Anthropocene Center MTÜ, mis on algatatud eesti kunstnike, kultuuri edendajate ja teadlaste poolt. Projekt on loodud viieaastase perspektiiviga. See hõlmab endas lisaks iga-aastasele konverentsile ka rahvusvahelise teadlastest ja kunstnikest koosneva võrgustiku platvormi väljaarendamist jätkuprojektide algatamiseks ning koostöös haridust edendavate ühingutega kunsti, eetika ja bioloogia ainete ülest õppematerjalide loomist keskkooliõpilastele.

Rohkem infot konverentsi ja programmi kohta:  www.biotoopia.ee

Riine Tiigi

Turundusjuht