Uudised

Tallinnas toimub ülemaailmne reservväelaste kogunemine

Sellel nädalal Tallinnas toimuv rahvusvaheline reservohvitseride kogunemine toob kokku pea 700 reservväelast 28 riigist.   Lisaks NATO ja partnerriikide reservohvitseridele saabuvad Eestisse osalejad Lõuna-Aafrika Vabariigist, Tuneesiast ja Botswanast.

„Jätkuv sõjategevus Ukrainas on näidanud, et ilma reservväelasteta täna sõda ei peeta. Reservväelased võtavad vajadusel üle rühmade ja kompaniide juhtimise ning on valmis täitma tegevväelaste ülesandeid. Arusaam teiste riikide reservvägede võimekustest ja tööpõhimõtetest aitab meil vajadusel kiiresti ükstest toetada,“ ütles kogunemist korraldava rahvusvahelise reservohvitseride organisatsiooni CIOR president kolonelleitnant Toomas Luman. “Reservväelaste panus on valdav küber- ja infooperatsioonides, sõjaõiguses, sõjameditsiinis ja paljud teistes valdkondades, kus on võrdselt olulised nii erialased kui ka sõjalised teadmised,“ lisas ta.

Kogunemise raames kohtub CIORi õiguskomitee Eesti riigiprokuratuuri ja teiste õiguskaitseasutuste esindajatega, kellega arutab sõjakuritegude uurimise küsimusi Ukrainas. Meditsiiniohvitseride seminar käsitleb meditsiiniabi andmist lahinguolukorras toetudes viimastele Ukraina kogemustele. Oma koostööõppused viivad läbi küberväelased ja tsiviil-sõjalise koostöö ohvitserid.

Kogunemise osa on traditsiooniliselt sõjaväeline mitmevõistlus, kus militaarsportlased võtavad mõõtu laskmises, orienteerumises, sõjaõiguses ja meditsiinis ning läbivad takistusrajad maal ja vees. Samuti panustab CIOR igal aastal reserv- ja tegevväelaste inglise ning prantsuse keele parendamisse keelekursuste korraldamisega.

Eesti on olnud CIORi juhtriik alates 2022. aastast. „Eesti eesistumine langes aega, mil Ukrainas on käimas täiemahuline sõda. Oleme jaganud rahvusvahelise reservväelaste kogukonnaga Eesti kogemust reservväe arendamisel ning juhtinud tähelepanu Ukrainas toimuvale reservväe  vaatekohast,“ ütles CIORi peasekretär major Andre Lilleleht.  Algaval kongressil annab Eesti juhtimise üle Põhjamaade ühendpresidentuurile, mis juhib CIORi järgmised kaks aastat.

1948. aastal loodud rahvusvahelisse reservohvitseride organisatsiooni kuuluvad täna 28 NATO liikmesriigi ja kuue assotsieerunud riigi esindajad. CIOR esindab reservväelasi NATO sõjalises komitees ja nõustab NATOt reservvägede küsimustes. Eesti ühines CIORiga 1999. aastal. 1997. aastal loodud Eesti reservohvitseride kogu ühendab pea 400 reservohvitseri ja allohvitseri ning peab oma eesmärgiks kaitsetahte kasvatamist ja riigikaitse toetamist.

Allikas: Eesti Kaitsevägi

Riine Tiigi

Turundusjuht